بازار اصناف ایران
بازار اصناف ایران

محدویت زمانی فعالیت پاساژها، متناسب با شرایط شهرستان‌ها نیست

محدویت زمانی فعالیت پاساژها، متناسب با شرایط شهرستان‌ها نیست

رئیس اتاق اصناف کرمان اظهارکرد: اصناف نیازمند بخشودگی مالیاتی هستند تا بتوانند کمر راست کنند.
یوسف جعفری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران گفت: برخی از واحدهای صنفی که هنوز در گروه اصناف پر خطر برشمرده می‌شوند، به طور غیرقانونی باز هستند. به عنوان نمونه برخی از آرایشگران زنانه و مردانه که هنوز جزء اصناف پر رسیک خوانده می‌شوند، در حالی که درهای واحدهای صنفی خود را می‌بندند، مشغول فعالیت هستند.
وی ادامه داد: به عبارت دیگر، اگر هرچه سریع‌تر اجازه فعالیت به آنها داده شود، با باز گذاشتن در واحدهای صنفی، احتمال انتقال ویروس کرونا کمتر می‌شود. قابل ذکر است که اعمال قانون بر این واحدهای صنفی نیز، رفته رفته سخت‌تر می‌شود.
جعفری در خصوص تعیین محدویت زمانی برای فعالیت پاساژها تا ساعت ۱۸ نیز بیان‌کرد: این محدودیت زمانی در شهرستان‌هایی از جمله کرمان منطقی نیست. چراکه در این شهرستان، پاساژها از حدود ساعت ۱۷آغاز به کار می‌کنند و شرایط اینجا با تهران که پاساژها از صبح باز هستند، متفاوت است. لذا این محدودیت موجب تجمع جمعیت در این اماکن در ساعات عصرگاهی شده است.
وی با این انتقاد که کارشناسان تهرانی اطلاعات درستی از شرایط شهرستان‌ها ندارند، اظهارکرد: بهتر است بخشی از تصمیم‌گیری‌‍‌ها به ستاد‌های مبارزه کرونا در استان‌ها سپرده شود تا هر استان بر اساس شرایط خود، تصمیم‌گیری کند.
رئیس اتاق اصناف کرمان در خصوص مالیات نیز گفت: پیشنهاد ما این است که مالیات دو سال ۹۸ و ۹۹اصناف به طور کلی بخشوده شود. چراکه میزان آسیب دیدگی اصناف بسیار شدید است و حتی در صورت این بخشودگی مالیاتی نیز به سادگی نمی‌توانند کمر راست کنند.
جعفری تصریح کرد: چک‌های برگشتی، قسط‌های عقب مانده، اجاره‌های ملک و … به زودی دادسراها را پر خواهد کرد.
رئیس اتاق اصناف کرمان درباره عوارض شهرداری نیز خبر داد: در مذاکراتی که با شهرداری و شورای شهر کرمان داشتیم، کل عوارض ۹۹ اصناف بخشوده شد. به این ترتیب عوارض سال ۱۳۹۹ اصنافی که تمام بدهی سال‌های قبل خود را تا مهرماه امسال پرداخت کنند (به غیر از ۱۲ رسته‌ای که تعطیل نبوده‌اند)، مورد بخشودگی قرار خواهد گرفت. همچنین اصنافی که بدهی سال‌های قبل خود را تا دی‌ماه امسال پرداخت کنند، ۲۵ درصد عوارض امسال را پرداخت خواهند کرد. این اصناف در صورت پرداخت بدهی سال‌های پیشین خود تا آخر اسفندماه، باید ۵۰ درصد از عوارض امسال را پرداخت کنند.
وی افزود: در خصوص ۱۲ رسته صنفی که در ایام کرونا تعطیل نبوده‌اند و به فعالیت خود ادامه داده‌اند نیز این چنین تصمیم گرفته شد که این‌گونه مشاغل در صورتی که بدهی‌های سال‌های قبل خود را تا آخر مهرماه امسال پرداخت کنند، تنها ۲۰ درصد از عوارض سال ۱۳۹۹ را پرداخت خواهند کرد. همچنین در صورت پرداخت بدهی خود تا دی‌ماه امسال، ۴۰ درصد از عوارض امسال را پرداخت خواهند کرد و در صورت پرداخت بدهی‌های سال‌های گذشته خود تا اسفندماه امسال، میزان پرداخت عوارض این اصناف ۶۰ درصد از کل مبلغ عوارض امسال خواهد بود

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *